AFRYKA
AMERYKA PŁN.
AMERYKA PŁD.
AUSTRALIA I OCEANIA
AZJA
EUROPA
Satelitarna Mapa Polski Mapa samochodowa Plan Rzeszowa Miasta Europejskie Mapa gwiazd Grotesque
Szukaj miejsca w Niemczech

Niemcy (Republika Federalna Niemiec, RFN; do traktatu pomiędzy RFN a Polską Rzeczpospolitą Ludową (1970) w Polsce stosowana była oficjalnie nazwa Niemiecka Republika Federalna, NRF) niem.: Deutschland lub Bundesrepublik Deutschland, BRD) – państwo federacyjne położone w Europie, będące członkiem Unii Europejskiej (UE), Unii Zachodnioeuropejskiej (UZE), G8, ONZ oraz NATO.
Stolicą Niemiec jest Berlin (przed połączeniem z NRD – Bonn, obecnie noszące tytuł miasta federalnego). Językiem oficjalnym jest język niemiecki. Według popularnej etymologii, polska nazwa "Niemcy" wywodzi się z tego samego rdzenia, co określenia "niemy", "niemowa" i podkreśla barierę językową między germańskim językiem niemieckim a językami słowiańskimi ("niemy" jako osoba nie mówiąca zrozumiałym językiem). Według innej teorii, nazwa ta wywodzi się od plemienia Nemeti wzmiankowanego przez Tacyta i Cezara.
Niemcy leżą między Morzem Północnym i Morzem Bałtyckim na północy a Alpami na południu, rzeką Ren na zachodzie a Odrą na wschodzie.
Graniczą na północy z Danią, na wschodzie z Polską, na południowym wschodzie z Czechami, na południu z Austrią i Szwajcarią, a na zachodzie z Francją, Luksemburgiem, Belgią i Holandią. Państwo niemieckie jest federacją złożoną z 16 krajów związkowych (landów).

Niemcy rozciągają się między Morzem Północnym i Bałtyckim na północy a Alpami na południu. Graniczą na północy z Danią, na wschodzie z Polską, na południowym wschodzie z Czechami, na południu z Austrią i Szwajcarią, a na zachodzie z Francją, Luksemburgiem, Belgią i Holandią.
Według regionalizacji fizycznogeograficznej Niemcy leżą w Europie Zachodniej. Na terenie Niemiec można wydzielić cztery wielkie regiony geograficzne: Nizinę Niemiecką, Średniogórze Niemieckie, przedgórze Alp (Wyżyna Bawarska) i Alpy.

Niemieckie wybrzeże liczy 2 389 km, zaś granice lądowe 3 621 km.
W tym granice z poszczególnymi krajami:


Satelitarna Mapa Polski Mapa samochodowa Plan Rzeszowa Miasta Europejskie Mapa gwiazd Grotesque

Bundesrepublik Deutschland

Flaga
Godło
HYMN NARODOWY - posłuchaj !
Ważne informacje
Język urzędowy niemiecki
Stolica Berlin
Powierzchnia 357 050 km2
Liczba ludności 82 373 000
Waluta euro
Strefa czasowa UTC +1 - zima
UTC +2 - lato
Telefon kierunkowy +49
Oznakowanie samochodów D
Domena internetowa .de
Podział administracyjny 16 landów
Największe miasta
Berlin 3 378 275
Hamburg 1 743 891
München 1 272 179
Köln   960 974
Frankfurt   642 811
Essen   596 204
Stuttgart   590 367
Dortmund   587 233
Düsseldorf   573 521
Bremen   547 915
Lokalizacja Niemiec


Copyright Marko © 2006